NÁVRATY K PRAMEŇOM

Piesne Mariána Kováča

Mgr. art. Marián Kováč  sa narodil  21.9.1990 v Banskej Bystrici. Folklórnemu tancu a hre na ľudové hudobné nástroje sa začal  venovať už  v detských súboroch  Prvosienka a Radosť.  V  roku  2005 sa stal   členom tanečnej zložky folklórneho súboru Partizán, s ktorým účinkoval  na festivaloch vo Východnej, Detve, Heľpe, Hrušove, Zuberci, Terchovej, Očovej, Priechode, Kokave, Klenovci  i na mnohých vystúpeniach v mestách a obciach Slovenska, na  významných folklórnych festivaloch v zahraničí a osobitne  na svetových výstavách v Šanghaji a Moskve.  Patril k tým  najnadanejším a ľudová  kultúra sa mu stala  prirodzenou súčasťou jeho života, s ktorou absolvoval hereckú fakultu Akadémie umení v Banskej Bystrici.    

Otec pochádza zo Strelník – Šajby a táto skutočnosť poznačila jeho vzťah k ľudovej kultúre. Stal sa výborným hráčom na heligónke, ale aj na fujare, píšťalke, drumbli  a skúšal aj hru na gajdy. Jeho veľkým vzorom sa stal výborný inštrumentalista a spevák, ponický rodák a bývalý člen  SĽUKu Janko Palovič. Marián Kováč už 8  rokov samostatne  účinkuje na tradičnom Radvanskom jarmoku a ľudia  jeho   hru i piesne v jeho podaní radi počúvajú. Počas štúdia  sa aktívne  zapájal  aj do činnosti MO Matice slovenskej a výrazne sa prejavil vo viacerých programoch ako recitátor a moderátor, s veľkou úctou k materinskému jazyku.           

       Marián Kováč  je mimoriadne nadaný mladý človek, ktorého  vzťah k ľudovej piesni je výnimočný. Po tých prvých pesničkách  zaznamenaných  na debutovom albume „ Šajbianske Pršťoke –  Pomaly ovečky…“ v roku  2011, sa  opäť predstavuje ďalšími piesňami zo Šajby i ďalších obcí širšieho Podpoľania  nielen  originálnym  speváckym prejavom, ale aj brilantnou hrou na tradičných „ meškách“, ako heligónku nazývali v dedinách pod Poľanou. Pre  svoje druhé CD si zvolil názov „ Keď si ja zaspievam…“ a album bude uvádzať na Radvanskom jarmoku  2019. Obsahovo sa v prvej časti CD nosiča orientuje  na piesne  zo života  bačov a valachov  na salaši, v druhej časti  sa venuje  piesňam  regrútskym a vojenským. Ich nahrávanie    sa uskutočnilo  priamo v prírode a tak  popri zaujímavých  piesňach možno  počuť aj spev vtákov, hrmenie blesku i svišťanie   striel  z vojenského cvičiska.          

Ľudia si tie jeho prvé piesne obľúbili, lebo sa cez ne  k nim prihováral zrozumiteľnou rečou. Preto veria, že  aj tie jeho ďalšie   budú rovnako pekné a v jeho podaní doslova čarovné. Marián je  „ hrdý a  nadaný človek“, s ktorým kamaráti v súbore Partizán  veľmi veľa prežili. Boli  to chvíle šťastia   spolu s ľuďmi, ktorí po  jeho pesničkách  prišli vysloviť slová uznania, lebo Marián pri vystúpeniach vedel  zo seba pre ľudí  odovzdať radosť a šťastie. Má totiž  v sebe ukotvenú  hlbokú úctu k svojmu rodnému kraju a cez  dedičstvo piesní predkov  aj  veľkú vieru, ktorou  často otvára srdcia ľudí a vie im odovzdať tie  svoje piesne naplno. Verím, že ľudia majúci úprimný vzťah  k ľudovej piesni,  si ich   veľmi pozorne  vypočujú, aby si ich potom mohli aj sami zaspievať a úprimne sa  tešiť na tie ďalšie, ktoré  chytajú  za srdce.

S úctou     Igor  K o v a č o v i č

6 thoughts on “NÁVRATY K PRAMEŇOM

 1. Hello! Quick question that’s completely off
  topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My website looks weird when
  viewing from my iphone 4. I’m trying to find a
  theme or plugin that might be able to correct this problem.

  If you have any suggestions, please share.
  Many thanks!

 2. I think youve made some actually interesting points. Not as well many people would truly think about this the way you just did. Im actually impressed that theres so a lot about this subject thats been uncovered and you did it so properly, with so a lot class. Excellent 1 you, man! Seriously good stuff right here.

Leave a Comment

www.sajbianskeprstoke.sk